• Impaler
    Impaler

    Kas iš tiesų atsitiko su GameStop

    Tikriausiai neverta pristatinėti pastarosiomis dienomis vykstančio ir precedento neturinčio akibrokšto akcijų rinkoje, kurio priešakyje atsidūrė GameStop. Visa ši situacija žaibiškai nuvilnijo per visą pasaulį, o GameStop akcijų kaina nuo 3 USD vos per mėnesį paaugo daugiau nei 100 kartų ir vienu metu beveik siekė 500 USD už akciją. Toks ažiotažas pasiekė daugelio ausis, net ir tų, kas mažai domisi akcijomis. Vis tik, nors daugelis girdėjo, tačiau mažai kas supranta ir žino, kokia priešistorė slypi už viso to ir kodėl gi akcijų rinkoje įvyko tokio atgarsio sulaukęs skandalas. Taigi, kas iš tiesų atsitiko su GameStop.

    Apie kompaniją

    00GameStop-explainer-01sub-superJumbo.jp

    Istoriją sunku suprasti, nežinant šiek tiek pačios kompanijos ištakų. Taigi, kompanija, kaip galima spręsti iš pavadinimo, užsiima video žaidimų bei elektroninės įrangos mažmenine prekyba. Kompanija įsikūrė 1984 metais, o viešai rinkoje savo akcijomis pradėjo prekiauti 2002 metais. Nors kompanijos akcijos niekuomet nebuvo tarp populiariausiųjų sąrašo, kompanijai gana neblogai sekėsi išlaikyti pelningus finansinius rezultatus ir netgi stabiliai mokėti dividendus.

    Vis tik, GameStop buvo viena iš kompanijų, kurią itin smarkiai paveikė koronaviruso sukelta pasaulinė suirutė. Dauguma valstybių, įskaitant ir JAV, paskelbė karantiną, parduotuvės užsidarė – prasidėjo visiškas prekybinis įšalas. Tai itin smarkiai kirto per GameStop finansinius rodiklius, stabilus pelnas peraugo į didžiulius nuostolius ir būtent tai tapo GameStop neeilinės sagos pradžia.

    Akcijų kainos smukimas

    Akcijų kritimas 2020 Kovą Akcijų kritimas 2020 Kovą

    Prasidėjusi koronaviruso pasaulinė krizė palietė ne tik GameStop, tačiau ir visas kitas kompanijas, kurios viešai prekiavo savo akcijomis. Dauguma investuotojų pabūgę, kad gali pasikartoti 2008 pasaulinės krizės įvykiai, masiškai pradėjo pardavinėti visas turimas savo pozicijas ir vietoj akcijų pirkti auksą. Auksas tapo toks populiarus, kad vienu metu viršijo netgi 2000 USD ribą, o akcijų rinka tapo tikra dykviete, kurioje be pavienių investuotojų, vieninteliai žaidėjai liko rizikos fondai. Visi populiariausi indeksai kaip S&P 500, Dow Jones, Nasdaq Composite vienu metu krito beveik dvigubai, tad ištuštėjus žaidimų laukui didieji žaidėjai niekieno netrukdomi galėjo pradėti ruošti tinklus savo aukų žvejybai.

    Aukso kainos svyravimai per pastaruosius 10 metų Aukso kainos svyravimai per pastaruosius 10 metų

    Vis tik, pasaulinė panika truko neilgai ir pavieniai investuotojai pradėjo grįžinėti į akcijų rinkas. Tuo metu prasidėjo didžiulis technologinių įmonių akcijų šuolis, kadangi masinis užsidarymas daugumą privertė keltis į internetinę erdvę. Investuotojai karštligiškai pirko didžiųjų technologijų korporacijų akcijas, kaip Apple, Google, Microsoft, Amazon, Netflix ar net Zoom. Tačiau tuo pat metu rizikos fondai žaidė kitoje aikštelės pusėje ir ieškojo ne perspektyvių įmonių, tačiau aukų, kurioms nesipiešia šviesi ateitis ir pradėjo statyti už šių įmonių akcijų kainų kritimą (angl. short-selling).

    Didžiausių techonoliginių įmonių akcijų kainų kylimai 2020 metais Didžiausių techonoliginių įmonių akcijų kainų kylimai 2020 metais

    Akivaizdi auka

    police-order-empty-pockets-ohio-search.j

    Viena iš nelaimingųjų įmonių, už kurios ir užsikabino rizikos fondų žvilgsnis, būtent ir buvo GameStop. Sukeltos pandemijos pasėkmės kompanijai buvo tokios skaudžios, kad jeigu ne bankrotas, įmonei grėsė mažų mažiausiai didžiulis susitraukimas bei ilgas ir sunkus atsigavimas. Įmonė rodė itin didelius finansinius praradimus, paprastiems investuotojams įmonė nebuvo įdomi, o vieninteliai kompanijos investuotojai buvo keletas institucinių fondų, kurie ir užsiėmė statymais už akcijų kritimą. Statyti už tokios įmonės akcijų kritimą fondams buvo tikra aukso kasykla, tad fondai dėjo milžiniškus pinigus ir tikėjosi itin lengvos bei solidžios grąžos.

    Vis tik, rizikos fondai neįvertino vieno aspekto – taip smugdant įmonės akcijų kainas, mažinama ir įmonės rinkos kapitalizacija, ko pasekoje tokios įmonės akcijų pasiūla pradeda vis labiau traukti investuotojų akis. Palyginimui galime duoti pavyzdį – privačius lėktuvus perka vienetai visame pasaulyje, nes lėktuvai yra brangūs. Tačiau, jei lėktuvų kainos pasidarytų įkandamos, lygios, tarkim, automobilių kainoms, greičiausiai nuosavus lėktuvus pirktų kur kas daugiau žmonių. Tad, būtent per šią vietą investuotojai ir kirto kritinį smūgį rizikos fondams.

    WallStreetBets narių šturmas

    maxresdefault.jpg

    Itin sumenkus GameStop akcijų kainoms, keli pavieniai investuotojai, priklausantys didžiulei investuotojų grupei Reddit platformoje pavadinimu WallStreetBets, vienijančiai per 8.6 milijonus narių, pastebėjo, kad rizikos fondai meta didžiulius pinigus už įmonės akcijų kainos smukimą, o rinkos kapitalizacija yra itin žema. Skaičiuojant matematiškai, įmonės rinkos kapitalizacija tapo tokia maža, kad susibūrę pavieniai investuotojai turėjo pakankamai pinigų, kad atsvertų rizikos fondų statymus ir netgi viršytų jų kapitalą. GameStop akcijos buvo pardavinėjamos kone pusvelčiui, todėl vos vienas pranešimas Reddit platformoje buvo tarsi degtukas, užkūręs didžiulę pirtį rizikos fondams.

    Pirmoji žinutė Reddit platformoje WallStreetBets grupėje apie GameStop

    Pirmoji žinutė Reddit platformoje WallStreetBets grupėje apie GameStop

    Masinis GameStop akcijų pirkimas išpūtė akcijų kainas, o rizikos fondai praradinėjo didžiulius pinigus. Palyginimui, vos per mėnesį, prieš GameStop akcijų kilimą statę rizikos fondai prarado net 19 milijardų JAV dolerių. Nuostoliai buvo tokie dideli, kad kai kurie fondai privalėjo netgi patys pradėti pirkti įmonės akcijas, kad švelnintų nuostolius (angl. short-squeeze). Tai dar labiau paskatino GameStop akcijų kainos kilimą, kol vienu metu akcijos kaina pasiekė beveik 500 USD už akciją. Rodytus, tikrasis rizikos fondų deginimas dar tik turėtų prasidėti, tačiau visa situacija tampa dar painesnė, Robinhood platformai priėmus precedento neturinčius sprendimus.

    Neeilinis skandalas

    Robinhood uždraudžia naudotojams pirkti GameStop akcijas Robinhood uždraudžia naudotojams pirkti GameStop akcijas

    Robinhood – tai populiariausia prekybos akcijomis platforma JAV tarp individualių investuotojų, kurioje akcijomis prekiauja per 90% visų JAV individualių investuotojų. Tad, nieko keisto, kad būtent Robinhood platforma ir atsidūrė GameStop sagos epicentre, kadangi būtent per šią platformą vykdomi pirkimai kaip ant debesų nešė GameStop įmonės akcijų kainas viršun, tuo pačiu tempiant rizikos fondus, stačiusius už akcijos kritimą, žemyn.

    Kai atrodė, kad rizikos fondams neliko išeities, kaip tik patirti neišmatuojamus nuostolius, Robinhood platforma priėmė precedento neturintį sprendimą – uždraudė investuotojams toliau pirkti GameStop akcijas. Vienintelė leidžiama opcija buvo šios įmonės akcijų pardavimas. Tai sukėlė spartų akcijų kainos kritimą, kadangi nemažai investuotojų pabūgo didžiulių praradimų ir tuo pačiu išgelbėjo rizikos fondus nuo dar didesnių nuostolių.

    Kadangi tuo metu Gamestop akcijos jau buvo pakankamai brangios, individualūs investuotojai jau buvo spėję užsikabinti už kitų mažos kapitalizacijos įmonių, prieš kurias taip pat statė rizikos fondai. Tarp tokių įmonių buvo BlackBerry, Nokia, AMC ir kitos. Taigi, Robinhood sprendimas palietė ne tik investuotojus, investavusius į GameStop, bet ir investavusius į kitas įmones. Šis sprendimas ne tik sukėlė didžiulį individualių investuotojų pasipiktinimą, tačiau ir sąlygojo tam tikrus jų patirtus nuostolius.

    Tolimesnė eiga

    maxresdefault-1.jpg

    Iš principo toks sprendimas uždrausti pirkti tam tikrų įmonių akcijas yra netgi nelegalus, kadangi pažeidžia laisvos rinkos principą, todėl skandalas nuvilnijo net iki politikų ausų, o klausimas tapo sprendžiamas nacionaliniu lygmeniu. Dauguma politikų griežtai kritikavo tokį Robinhood sprendimą, o nemažai ekspertų pradėjo garsiai svarstyti ar mūsų laisva rinka iš tiesų yra tokia laisva, kaip skelbiama.

    Tuo tarpu patys investuotojai apipylė ieškiniais pačią Robinhood kompaniją dėl tokių laisvos rinkos pažeidimų bei dėl patirtų nuostolių, kuriuos investuotojai patyrė nebegalėdami auginti akcijos kainų ir būdami priversti parduoti už mažiau, nei pirko. Dar šiais metais Robinhood kompanija pati planavo išleisti viešą akcijų siūlymą (IPO) ir šis IPO buvo vienas laukiamiausių, tačiau dabar nebėra aišku ar kompanijai pavyks bent jau išbristi iš visų skandalų bei teisminių ieškinių liūno.

    Ateitis

    24-30-jan.jpg

    Visa ši neeilinė ir precedento neturinti situacija akcijų rinkoje, panašu, tęsis dar ilgai. Nemaža dalis individualių investuotojų, investavusių į GameStop, investavo ne dėl grąžos, tačiau dėl pačio principo pamokyti rizikos fondus, prisimenant, kad būtent jie buvo atsakingi už 2008 metais atsitikusią pasaulinę ekonomikos krizę. Tad, karas tarp investuotojų bei rizikos fondų vis dar tęsiasi.

    Tuo tarpu raganų medžioklė dar tik prasideda. Milijoniniai ieškiniai Robinhood platformai bei rizikos fondams pilasi kaip iš gausybės rago, tačiau tuo pat metu dauguma kaltina ir pavienius investuotojus susivienijimu bei rinkos manipuliavimu, kas iš esmės taip pat yra nelegalu. Tad, šiuo metu vis dar net nėra aišku, kurioje vietoje ieškoti kaltųjų. Jei jie ir bus surasti, tai, greičiausiai, atsitiks dar tikrai ne greitai. Kaip viskas vystysis ateityje, dar pamatysime, bet jau dabar panašu, kad reginys bus iš ties neeilinis.

    • Nustebau 1

    Redagavo Impaler



    Atsiliepimai

    Rekomenduojami komentarai

    Komentarų nėra.



    Prisijunkite prie pokalbio

    Jūs galite rašyti dabar, o registruotis vėliau. Jeigu turite paskyrą, prisijunkite dabar, kad rašytumėte iš savo paskyros.

    Svečias
    Parašykite komentarą...

    ×   Įdėta kaip raiškusis tekstas.   Įdėti kaip grynąjį tekstą

      Only 75 emoji are allowed.

    ×   Nuorodos turinys įdėtas automatiškai.   Rodyti kaip įprastą nuorodą

    ×   Jūsų anksčiau įrašytas turinys buvo atkurtas.   Išvalyti redaktorių

    ×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Nuotraukos

  • Naujausi video